20 lik Diş Çıkarma Belirtileri

Bu makalede sizlere, 20 lik diş çıkartma belirtilerinden bahsedecek olup, kaç gün sürer, neler olur, nasıl anlarsınız, kaç yaşında çıkar gibi sorulara cevap vereceğiz.

20’lik diş sonradan ortaya çıkan ve birçok kişide sıkıntı yaratan köklü dişlerden bir tanesidir. Doğru şekilde çıkan dişlerde herhangi bir sorun olmamaktadır. Fakat yanlış çıkan 20’lik dişler bazı belirtiler vererek kendini belli etmektedir. Bu belirtilerden ilki ağız içerisinde oluşan şişlik ve ağrıdır. 20’lik diş düzgün çıkıyorsa bile ağrı yaratabilmektedir. Fakat bunun çok yoğun olması bir dişçi kontrolünden geçilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu gibi durumlarda bir diş hekimine muayene olunması dişin durumunun ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

20lik diş, yamuk diş, sorunlu yirmilik diş,

20’lik diş tedavisi nasıl yapılır?

20’lik diş tedavi hastanın muayene sonrası ortaya çıkan durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ağrılı 20’lik dişlerde uygulanan en yaygın tedavi diş çekimi operasyonudur. 20’lik diş köklü ve gelişmiş bir diş olduğundan çekim süreci biraz daha zorlayıcı geçebilmektedir. Fakat çekim sonrası doğru yöntemlerin uygulanması iyileşme sürecine destek olacaktır.

20’lik diş tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

20’lik diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edilmesi iyileşme sürecine hız kazandırarak sıkıntı yaşama ihtimalini düşürecektir. 20’lik diş çekimi sonrası çekim yapılan bölgeye pamuklu bir tampon yapılmalıdır. Bu kanamayı durduracaktır. Daha sonrasında o bölgede oluşan pıhtı iyileşme sürecinin bir parçası olacaktır. Bu sebeple kesinlikle müdahale edilmemeli ve bölgenin iyileşmesi için fırsat tanınmalıdır. Bu operasyonlar sonrasında yapılan en büyük hata ağız çalkalaması olmaktadır. Bu pıhtıyı bozarak iyileşme sürecine olumsuz anlamda etki edecektir.

Çekim sonrası şişlik ve hassasiyet oluşması normal bir durumdur. Bu gibi durumlarda buz tedavisi uygulanarak oluşan ödem ve şişlik azaltılabilmektedir. 20’lik diş çekimi sonrası sigara ya da alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulması çok daha doğru olacaktır. Özellikle sigara kullanımı yaranın iyileşme süresinin uzamasına neden olacaktır. 20’lik diş çekimi sonra yenecek olan besinlere de dikkat edilmeli ve mümkünse şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk olan yiyeceklerde yaranın iyileşmesine etki edebilecek yanlış davranışlar arasında yer almaktadır.

yirmilik diş çıkması, yirmilik diş,

Yirmilik Diş Çıkarma Belirtileri:

Yirmilik diş çıkarken bazı insanlarda hiç sorun yaratmazken bazı insanlarda problemlere neden olabiliyor.

Bunlar:

Çene bölgesinde bası hissi,
Diğer dişleri sıkıştırmasıyla diş dizim sıklığında değişme,
Şakak, baş, boyun ve sırt bölgesinde ağrı,
İçe dönük yirmilik diş olgularında dile temas,
Boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişme ve ağrı,
Yirmilik gömülü dişlerde kulak ağrısı ve çeneyi tam açamama,
Nadiren baş dönmesi, bulantı ve kusma.

Yirmilik Dişin Soruna Yol Açtığı Durumlarda Neler Yapılabilir?

– Doktorun yazdığı analjezik ilaçlar kullanılabilir,
– Ağrıyan tarafa sıcak kompres uygulaması yapılabilir,
– Verilen ilaçların ve kullanılan yöntemlerin fayda etmediği durumlarda çekilen röntgenler ve dişte iltihap olmaması durumuna göre doktor tarafından dişin çekimi önerilir.

20 LİK DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER

20 lik Diş Çıkarma Belirtileri” için bir yorum

  • 30 Haziran 2020 tarihinde, saat 09:12
    Permalink

    abimin yirmiLik Dishi cohk ağrıyo. Taktik pLs. Bu söyLenenLeri yaphamıyOrmush. FarkLı ilaç filan varmı taqtik fiLan

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir