Doktora Gitmeden Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Doktora gitmeden diş ağrısı nasıl geçer? Öncelikle aşağıda belirtilen bitkisel ve pratik yöntemleri kullanmadan önce diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Diş ağrısını aşağıdaki yöntemlerle sadece kısa süreli acıyı hafifletir veya ağrıyı komple geçirebilirsiniz. Ama akabinde diş ağrısı tekrar nüksedecektir. Bu sebeple diş hekiminden bir randevu almak sizin için yapabilecek en doğru tercih olacaktır.

Ağrının kesin nedenini anlamak ve bir çözüm bulmak için dişçiye gitmeniz gerekecektir. Ancak hemen dişçiye gidemiyorsanız, ağrıyı hafifletmek veya tamamen sızlamanın kesilmesi için aşağıdaki bitkisel doğal ev ilaçlarından birini deneyebilirsiniz.

Aşağıda tam tamına 22 adet ağrıyı kesmek için kullanabileceğiniz çözüm önerilerimiz vardır. Lütfen dikkatlice okuyunuz;

tuzlu su, tuzlu su içen kadın, tuzlu su ile diş ağrısı geçirme,

Tuzlu Su İle Gargara Yaparak Diş Ağrısını Geçirmek 

İhtiyacınız olan şey sadece tuz ve ılık su. Ufak bir bardağa tuz koyun ve üzerine ılık su dökün. Daha sonra karıştırarak tuzun suyun içerisinde erimesini sağlayın. Tuz taneleri suyun içinde kaybolduktan sonra ılık suyu ağzınıza alıp gargara yapın. Tam olarak gargara yapmanıza da gerek yok, ağzınızda çalkalasanız da yeterli olmaktadır. Bu işlemi ağrınız geçene kadar 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz. Tuzlu suyu gırtlağınıza kadar fazla getirmemenizi öneririz. Zira tuzlu suyu yutmak istemezsiniz. Tuzlu su ile diş ağrısını geçirmek en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle çürük diş veya kırık dişin neden olduğu diş ağrısı için en hızlı doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

hidrojen peroksit, hidrojen peroksit içen kadın, hidrojen peroksit ile diş ağrısı geçirme,

Hidrojen Peroksit ile Diş Ağrısını Önlemek

Eczanelerde bulunan veya daha önce diş hekiminizin size vermiş olduğu hidrojen peroksit kullanarak gargara yapabilirsiniz. Açık mavimsi renkte olan hidrojen peroksit diş ağrısını önlemektedir. Tadı biraz acımtraktır. Lakin, su ile biraz seyreltebilir ve o şekilde gargara yapabilirsiniz.

elma sirkesi, doğal elma sirkesi, sirke ile diş ağrısı,

Elma Sirkesi Diş Ağrısını Keser Mi?

Evet, elma sirkesi diş ağrısını keser. Biraz pamuk kopartın ve bu pamuğu yuvarlayın. Yuvarlak bir form elde ettiğinizde elma sirkesine batırın. Daha sonra ağrıyan dişinizin üzerine doğru tutun. Elma sirkesi diş ağrınızı kesecektir. Şayet evinizde elma sirkesi yoksa, normal beyaz sirkeyi veya üzüm sirkesini de bu işlem için kullanabilirsiniz.

vanilya özü, vanilya, sıvı vanilya,

Farklı bir yöntem arıyorsanız; Vanilya Özü

Vanilya özünü pamuk bir topla ıslatınız ve ağrıyan diş bölgenize yerleştiriniz. Nane, limon ve badem özü kullanımı da aynı sonucu verecektir.

kekik yağı, sıvı kekik, kekik ile diş,

Doktora Gitmeden Kekik Yağı ile Diş Ağrısını Geçirmek

Kekik yağı ılık su veya zeytinyağı ile karıştırılarak, bitkisel bir karışım elde edilir. Hazırlamış olduğunuz karışıma bir pamuk top batırınız ve ardından ağrıyan dişinizin üzerine yerleştiriniz. Yaklaşık 1 dakika beklettikten sonra dişinizin üzerindeki pamuğu alıp tekrardan pratik karışıma bastırarak işlemi tekrarlayın. Önemli bir not olarak; kekik yağı kuvvetli bir yağdır. Bazı hassas ciltlerde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebeple kekik yağı ile işlem yapmadan önce dikkatli davranmanızı öneririz. Hassas bir cildiniz varsa kekik yağı ile karışım hazırlamadan önce eldiven giymenizi öneririz ve cildinizle temas ettirmekten kaçınınız. Makalemizde bir çok, bitkisel yöntem vardır. Hassas bir cildiniz varsa başka yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

ağaç yağı, çay yağı, çay ağacı yağı,

Çay Ağacı Yağı Diş Ağrısına İyi Gelirmi

Evet, çay ağacı yağı diş ağrısına iyi gelir. İlk yöntem olarak, yağı pamuğa damlatıp daha sonra sızlayan dişinizin üzerine koyabilirsiniz. Sızı hafifleyene kadar veya tamamen geçene kadar 3-4 kere bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ama yağı çok fazla dökmenizi tavsiye etmeyiz. İkinci bir bitkisel yöntem olarak çay ağacı yağını ılık su ile karıştırıp daha sonrasında gargara yapabilirsiniz.

alkol, içki, dişe iyi gelen alkoller, dişe iyi gelen içkiler,

Diş Ağrısı İçin Alkol

Halk arasında diş ağrısına genellikle alkol ile müdahale edilir. Pamuğun üzerine damlattığınız alkol ile dişinize baskı uygulayın. Daha sonra bölge uyuşacağı için ağrı da hafifleyecek veya tamamen kaybolacaktır. Ama diğer yöntemler gibi bu da geçici bir yöntemdir. Peki diş ağrısına hangi alkol iyi gelir?

-Diş Ağrısına Hangi Alkol İyi Gelir?

Yukarıdaki işlemi uygulamak için size alkol oranı yüksek alkoller gerekmektedir. Bira gibi alkolü az olan içkiler pek ağrıyı gidermez. Viski, Rakı, Tekila, Votka, Konyak, Cin, Rom ve benzeri alkol oranı yüksek alkoller ile dişinize basınç uyguladığınızda ağrınız geçecektir.

zencefil, zencefil görseli, zencefil resmi, zencefil diş ağrısı,

Diş Ağrısına Zencefilli Çözüm!

Diş ağrınızı azaltmak için taze bir zencefil parçasını çiğneyebilirsiniz. Özellikle Çin’de doktora gitmeden diş ağrısını geçirmek için kullanılan geleneksel bir yöntemdir.

sarımsak, sarımsak yiyen kadın, sarımsak dişe iyi gelir,

Sarımsak ve Diş Ağrısı İkilisi

Ağrılı noktanın üzerine bütün bir diş sarımsak yerleştiriniz ve ağrılı dişin çevresine de sarımsak ve tuz karışımı uygulayınız. Ağrının yavaş yavaş geçeceğini göreceksiniz. Ayrıca yukarıdaki bahsettiğimiz elma sirkeli çözümün içerisine ayrıca sarımsak da ekleyebilirsiniz. Normal diş sarımsağın yanı sıra sarımsak yağı da kullanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı normal bir şekilde de bir diş olarak yutabilirsiniz. Vücut direncinizi yükseltecek ve hastalanma olasılığınızı azaltacaktır.

karabiber, taneli karabiber, öğütülmüş karabiber,

Karabiber diş ağrısına nasıl uygulanır?

Karabiberi iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İster tohum halindeki karabiberi direkt ağrılı dişinize koyun, isterseniz de toz karabiberi ılık suyla birlikte gargara yapın. Oldukça iyi bir sonuçla karşılaşmak için ilk maddede belirttiğimiz tuzlu suyun içerisine karabiber de ilave edebilirsiniz.

nane, ağızda nane, ağızda nane yaprağı,

Nane Yaprakları Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Evet, ağrıyı hafifletmek için kurutulmuş nane yaprakları veya taze nane yaprakları da kullanabilirsiniz. Birkaç nane yaprağını (taze veya kurulmuş farketmez, lakin taze nane yaprağı bulabiliyorsanız daha etkili olacaktır) ağzınızda çiğnemelisiniz. Ama çiğneyince dişiniz acıyorsa; nane yapraklarını elinize alıp bir kaç kere vurmalı ve içerisindeki esansı dışarıya çıkartmalısınız. Daha sonra top şeklinde yapıp ağrıyan dişin üzerine yerleştiriniz.

soğan, ikiye kesilmiş soğan, diş ağrısına soğan,

Taze Soğan veya Soğan Suyu Diş Ağrısına İyi Gelir!

Taze kesilmiş soğanı, azı dişinin çevresine koyunuz. Veya bir pamuklu çubuğu bir soğanın sıkılmış suyuna batırınız daha dişinizin üzerine yerleştiriniz. Soğan, diş ağrısı ağrılarını azaltmak için yalnızca doğal bir çözüm değildir. İltihaplı dişlere karşı doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir.

guava yaprağı, guava bitkisi, ıspanak, ıspanak bitkisi, haşlanmış ıspanak,

Guava Yaprağı ve Ispanak Yaprağı ile Pratik Çözüm!

Birkaç taze yaprağı çiğneyiniz veya sorunlu bölgeye ıslatılmış yapraklar uygulayınız. Ayrıca, pişmiş guava yaprakları ve tuz karışımı da gargara olarak kullanabilirsiniz.

biber yiyen kadın, acı biber yiyen kadın, ağızda kırmızı biber,

Acı VS Acı!! => Acı Biber!

Acı biberi blender yardımıyla çok ufak parçalara ayırın. Blender yoksa bıçak ile çok çok küçük parçalara ayırın. Daha sonra az su yardımıyla ovalayarak kulak memesi kıvanımda hamur yapınız. Bu karışımı ağrılı bölgeye uygulayınız. Acıya karşı çok fazla direnciniz yoksa bu yöntem yerine diğer kesin yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

salatalık, salatalık yeme, salatalık diş ağrısı,

Diş Ağrısına Kesin Çözüm: Salatalık Yöntemi

Salatalık ayrıca diş ağrısı için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir, bir parçayı keserek ağrılı dişe veya ağrılı diş bölgesine yerleştiriniz. Soğuk bir salatalık parçası hızlı bir şekilde şiddetli ağrıyı hafifletir. Ancak dikkatli olun, hassas dişlere sahipseniz soğuk bir parça kullanmaktan kaçınınız. Ya da salatalığı bir miktar tuz ile püre haline getiriniz ve sonra karışımı sorunlu bölgeye uygulayınız.

kabartma tozu, kabartma tozu ile diş beyazlatma, kabartma tozu diş ağrısı,

Güncel Bilgi: Kabartma Tozu!

Normalde kabartma tozunu çok kolay diş beyazlatma için kullanıldığını herkes bilir. Lakin kabartma tozu diş ağrısına da iyi gelmektedir. Özellikle iltihaplı diş ağrılarına! Kabartma tozu bir miktar suyla karıştırınız ve sonra karışımı dişinize uygulayın. Ayrıca bir bardak ılık suyun içerisine bir ölçek kabartma tozu koyarak iyi karıştırın. Daha sonra bu karışımla gargara yapabilirsiniz. Kabartma tozu tamamen çözülmüş olduğundan emin olun ve ağzınızı onunla durulayınız.

poşet çay, poşet çaylar, sallama çay, sallama poşet çay, poşet çay kullanımı,

Sallama Poşet Çay Diş Ağrısına İyi Gelir!

Halk arasında bilinen ve çok kullanılan bir yöntemdir. Bilindiği üzere çay yaprakları doğal olarak narkotik bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple kullanılmış çay poşetlerini ağızınızın sızlayan bölgesine doğru koyabilirsiniz.

karanfil, tohumlu karanfil, karanfil diş ağrısı,

Karanfil Diş Ağrısı İçin Nasıl Kullanır?

Özellikle kırık bir dişiniz varsa ve kök kanal tedavisi uygulanacaksa karanfil yağı oldukça güçlü bir ağrı kesici niteliğindedir. Normal bir – iki parça karanfili dişinizin ağrıyan yerine koyarsanız yavaş yavaş o bölgeyi uyuşturacak ve ağrıyı geçirecektir. Şayet karanfil yağı yoksa normal tane karanfili öğütebilir ve bir esans haline getirebilirsiniz. Sonra bu karanfil özünün içerisine biraz zeytinyağı ve diş macunu ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

sıcak kompres, soğuk kompres, buz torbası, diş ağrısına buz torbası,

Diş Ağrısına Soğuk (Buz Torbası) Uygulama, Sıcak Kompres Uygulaması

Şayet dişinizde sıcağa veya soğuğa karşı hassasiyeti varsa bu yöntemi uygulamanızı tavsiye etmeyiz. Soğuk kompressin amacı acıyı uyuşturmaktır. Çok kalın olmayan bir beze buzluktan aldığınız buz küplerini koyunuz ve yanağınızdan ağrıyan yere doğru koyarak bekleyiniz. Yavaş yavaş soğuğun etkisiyle acı hissi kaybolacaktır. Ayrıca diş çekimi vs yaptırdıktan sonra yine bu soğuk kompresi yanağınızın dışından uygulayabilirsiniz. Dişçide geçirdiğiniz bir operasyondan sonra suratınızda şişme olmaması için soğuk kompres uygulamasını yapabilirsiniz. Bu yöntemin farklı bir varyasyonu da sıcak su uygulamasıdır. Sıcak su torbasının içine koyacağınız sıcak suyu yine yanağınızdan ağrıyan bölgeye koyabilirsiniz. Şayet sıcak su torbası çok sıcak olursa dışını bir bezle kaplayabilir ve sıcaklığı biraz düşürebilirsiniz. Sıcak kompres haricinde sıcak su ile gargara da yapabilirsiniz.  Özellikle 20lik diş ağrılası için en etkili yöntemlerden biridir.

şeytan tersi otu, şeytantersi otu, şeytan otu,

Pek Bilinmeyen Bir Yöntem: Diş Sızlamasına Şeytan Tersi Otu!

Şeytan tersi otunu limon suyunda eritiniz. Daha sonra ağrıyan bölgeye uygulayınız. Şeytan tersi otu ayrıca normal olarak kaynatılıp içilirse ses kısıklığı ve boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. Şeytan otunun iki çeşidi vardır. Hoş kokulu olanın rengi biraz daha kırmızıya çalmaktadır. Bunu tercih edebilirsiniz. Ama dikkat edilmelidir ki şeytantersi otu oldukça kuvvetlidir. Çok fazla içilmemelidir.

buğday çimi, buğday çimi suyu, buğday çimi nedir,

İltihaplı Diş İçin: Buğday Çimi Suyu

Buğday çimi suyu, zararlı maddeleri diş etlerinden emer, bakteri üremesini ve dişte iltihap riskini azaltır. Çok sık kullanmanız tavsiye edilmese de düzenli olarak gargara yapmak dişinizde iltihap oluşumunu engeller. Ayrıca iltihaplı dişinizde ağrı varsa buğday çimi suyunu kullanarak ağrıdan kurtulabilirsiniz.

patates, soyulmuş patates, yarım soyulmuş patates, patates ve diş ağrısı,

Diş Ağrısına Patates Press’i

Patatesi soyun ve ince parçalar halinde kesin. Daha sonra bu parçaları ağrılı dişinizin üzerine yerleştirin. Farklı bir yöntem istiyorsanız; patatesin kabuğunu soyduktan sonra çok minik parçalarda patatesi kesin. Burada mutfak robotundan da yardım alabilirsiniz. Daha sonra püre haline gelen patatesin içerisine biraz tuz ekleyin. Bu karışımı ağrıyan dişinizin üzerine koyarak ağrının geçmesini bekleyin.

Bu sayfada ve diğer içeriklerimizde yazan yöntemler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tedavi yöntemi olarak uygulamanız tavsiye edilmez. Dişinizde ağrı olduğu zaman muhakkak diş hekiminize gitmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir