Çok Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde uygulayacağınız çok kolay diş beyazlatma yöntemleri! Defne yaprağı, muz kabuğu, çilek, tuz, karbonat, sirke ve gliserin yardımıyla sararan dişleriniz hemen beyazlayacak!

Dişler hem sağlık açısından çok önemli hem de görüntü açısından bizi tamamlayan organlardır. Dişlerin bakımlı ve sağlıklı olması bir ölçüde bizim de sağlıklı olduğumuz anlamına gelir. Sindirimin ağızda başladığına bakarsak bunun önemi bir o kadar daha öne çıkmış olur. Hepimiz beyaz ve lekesiz dişlere sahip olmak isteriz. Bunun için evde uygulayabileceğim hem kolay hem de doğal yöntemler vardır.

Dişlerdeki lekeler Nasıl Oluşur?

Dişimizin dış tabakasını kaplayan yapıya diş minesi denir. Diş minesi insan vücudunun en sert dokusudur. Diş minesi bizim çok net seçemeyeceğimiz delikli bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla, çok renkli meyveler yediğimizde dişlerimizin renk değiştirdiğini görürüz. Örneğin kırmızı şarap dişlerimizi boyar. Bu renk değişikliği kalıcı olmaz ve dişler fırçalandığında tamamen ortadan kalkar. Çok sık içtiğimiz çay ve kahvelerin ardından dişler düzenli fırçalanmazsa kalıcı renk değişikli, sarı ve kahverengi gibi renge döner. Buda çok rahatsız edici ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu sebeple özellikle renkli gıdalar tükettiğimizde ivedilikle mümkünse dişlerimizi fırçalamalıyız. Dişlerimizi fırçalamaya müsait bir durumda değilsek en azından ağzımıza su alıp çalkalamalı ve parmağımızla dişlerimizi ufak ufak ovalamalıyız. Bu yöntemi alışkanlık haline getirdiğiniz zaman dişlerinizin sararması çok geç  olacaktır.

Dişleri kendi Yöntemlerimizle Doğal ve Kolay Olarak Nasıl Beyazlatırız?

Sararan dişleri beyazlatmanın birçok yöntemleri var. Bu pratik yöntemleri uygularsanız dişleriniz bembeyaz ve pırıl pırıl görünecek. İşte bunlardan bazılarını sizlerle paylaşalım. Not olarak aşağıdaki yöntemleri kullanmadan önce kullanacağınız maddelere karşı alerjinizin olmadığından emin olmalısınız. Doktorunuza danışmadan uygulamaya geçmemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz. Çünkü bazı bireylerin farklı farklı bitkilere veya yiyeceklere karşı alerjisi olabilmektedir.

Çok Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

 • 1- Defne Yaprağı İle Diş Beyazlatma

defne yaprağı, defne yaprağı ile diş beyazlatma,

Defne yaprağı çok rahatlıkla temin edilebilen bir bitkidir ve genellikle mutfaklarda bulunur. Defne yaprağı ile portakal kabuğunu ezerek birbirine karıştırın ve krem haline gelen bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Diğer bir adı Laurus olan defne yaprağının bir çok faydası vardır. Özellikle et yemeklerine oldukça lezzet katmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca bir çok açıdan oldukça şifalı bir bitkidir. Ayrıca defne yaprağından bitki çayı yapıp içmeniz sağlığınız açısından yararlıdır.

 

 • 2- Karbonat, Tuz, Sirke ve Gliserin İle Diş Beyazlatma

gliserin, gliserin ile diş beyazlatma, gliserin beyazlık,

Gliserin maddesinin anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bakterilerin faaliyetini engeller ve onları durdurur. Küçük bir kabın içine 1 tatlı kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı yemek tuzu ve birkaç damla sirke damlatarak karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz. Gliserin, bitkisel yağlardan elde edilen, kokusu bulunmayan, genellikle cilt ve saç bakım kozmetiğinde kullanılan, şekerli bir organik bileşiktir. Ayrıca bir çok gıda maddelerinin içerisinde de bulunmaktadır. Zararlı bir bileşik değildir. Ama siz yine de dişlerinizi beyazlatma işlemi yaptıktan sonra, ağzınızı iyice çalkalamalı gerekirse gargara yapmalı ve ağızınızdaki suyu dışarı tükürmenizde fayda vardır.

 

 • 3- Çilek İle Diş Beyazlatma

çilek ile diş beyazlatma, çilek, çilek yiyen kadın,

Birçoğumuzun sevdiği meyve olan çileğin diş beyazlatma konusundaki başarısı bilinmez. Çileğin yapısında bulunan salisilik asit karbonatla bir araya geldiğinde dişlerde beyazlatma sağlar. Ayrıca içinde bulunan potasyum ve kalsiyum dişler için önemli elementlerdir. Bir adet çileği biraz karbonatla karıştırarak ezin ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Fırçalama esnasında sert hareketlerden kaçının ve diş etlerinize çileğin sert çekirdekleri fazla baskı uygulamamaya çalışın. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmez ama çileğin çekirdeği sert bir yapıda olduğundan dolayı diş etlerinizi tahriş edebilir.

 

 • 4- Karbonat İle Diş Beyazlatma

karbonat, karbonat ile diş beyazlatma, karbonat ile dişleri beyazlatmak,

Karbonat hepimizin bildiği hem kolay hem de doğal diş beyazlatan bir üründür. Karbonat aynı zamanda mukoza dediğimiz ağız içi dokusunda oluşan bakterileri de öldürür ağızda aft oluşumunu engeller. Şayet karbonattan daha fazla verim istiyorsak üzerine biraz limon sıkıp etkisini arttırabilirsiniz. Ama bu işlemi ayda bir yapmanızı öneririz. Sürekli dişleri karbonat ile fırçalamak yarardan çok dişlerinize zarar verebilir. Herşeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarardır. Uygulama işlemini de fazla uzatmamanızı tavsiye ederiz.

 

 • 5- Muz Kabukları İle Diş Beyazlatma

muz, muz ve kadın, muz kabuğu ile diş beyazlatma,

Muz potasyum bakımından çok zengin bir meyvedir. Kabukları da aynı şekilde faydalı mineraller içerir. Muz kabuklarını ezerek macun kıvamına getirin ve dişlerinizi bununla fırçalayın. Sonuç harika olacaktır. Muzun kabuğunu ezmek size zahmetli geliyorsa, kısa yoldan kabuğunu soyup muzun iç kısmını dişlerinize sürebilirsiniz. Bu yönteminde faydası olacaktır. Ama macun olarak kullanmak daha etkili bir yöntemdir.

 

 

 • 6- Tuz İle Diş Beyazlatma

tuz, tuz ile diş beyazlatma, tuz ve diş,

Tuz, hem dişleri beyazlatır hem de karbonat gibi ağız içinde oluşan bakterileri ve zararlı organizmaları yok eder. Parmaklarımızın ucuna alacağımız bir miktar tuz ile dişleri ovalayıp biraz bekletmek ve daha sonra yutmadan ağzımıza su alıp çalkalamak yeterlidir. Şayet parmağınız ile yapmıyorsanız diş fırçası yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diş fırçanızın üzerine tuz döküp yavaşça dişlerinizi ovalayabilirsiniz. Diş fırçası ile diş beyazlatma işlemini yaparken yavaş hareket etmeli ve diş etlerinize fırçanın değmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü tuzun ufak ve sert yapısı sayesinde diş etlerinize zarar verebilir. Bu zarar verme işlemi tuzun sert yapısından kaynaklanmaktadır. Bu işlemi yaptıktan sonra diş fırçanızı iyice temizlemelisiniz.

 

Çok Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri” için bir yorum

 • 8 Temmuz 2020 tarihinde, saat 11:17
  Permalink

  Bunları denedim dişim beyazladı. Ama yine de böyle ünlülerin gibi olmuyor dişlerim. Tv’de izlediğimiz kişilerin dişleri inci gibi bembeyaz. Bunlar takma diş filan kullanıyor sanırım. Kendi işleri öyle olmaz sanki. Mesela survivorda izlediğimiz kişilerin dişleri de bembeyaz. Uzun zamandır da ordalar. Ağaç kabuğuyla filan temizlik yapıyorlarmış ama ne kadar etkili olur bilemem. Hala inci gibi dişleri var bembeyaz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir