Diş Dolgusundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusundan sonra dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgileri bu makalede bulabilirsiniz. Diş dolgusu sonrası hassasiyet, sızlama, diş eti şişmesi, baş – çene ağrısı ve şiddetli ağrının nasıl geçer? Sorularına sırasıyla cevaplar bulacaksınız. Dolgu yapıldıktan sonra sigara içilir mi? Ne kadar sonra yemek yenilir? Diş fırçalanır mı? Hepsi bu makalemizde!

Dişin çürüyen kısmının oyularak gerekli dolgu maddesi ile doldurulması sonucu yapılan işleme diş dolgusu denir. Diş dolgusu sayesinde dişin daha fazla çürümesi engellendiği gibi diş ağrısının da kesilmesi sağlanmaktadır. Aşağıda diş dolgusundan sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Öncelikle videomuzdan izlediğiniz gibi birden fazla diş dolgusu çeşitleri vardır. Her dolgu çeşidinin kendine özgü reaksiyonları olduğundan mütevellit; dolgu sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar farklıdır.

Kompozit dolgu ve amalgam dolgu olmak zere iki çeşit dolgu türü bulunmaktadır. Kompozit dolgu beyaz ve estetik dolgu olarak bilinmektedir. Kompozit dolgu yapımında ışık kaynağı kullanılmaktadır. Işık kaynağı ile dolgu maddesi sertleştirilmektedir. Işık yardımı ile kısa sürede sertleştirilen kompozit dolgu tek bir seansta gerçekleştirilmektedir. Kompozit dolgunun çok geniş renk seçeneği olduğundan dolayı estetik olarak çok iyi sonuçlar vermektedir.

Amalgam dolgunun diğer adı metal dolgudur. Gümüş, bakır ve kalay alaşımının yüzde 45-50 oranındaki miktarı civa ile karıştırılarak elde edilmektedir. Dolgu 24 saat sonra iyice sertleşir ve cilası yapılır.

diş ağrısı, dişi ağrıyan kadın,21

Kompozit Dolgu Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Bu dolgular çok kısa sürede yemek yenecek sertliğe ulaşmaktadır. Fakat dolgu öncesi yapılan lokal anestezi etkisi devam ettiği için dil, dudak, yanak gibi kısımlara ısırılarak zarar verilmesi önlenmek için yemek yenmemelidir. Yumuşak kısımların zarar görmesini önlemek için aşırı soğuk ve sıcak içeceklerin tüketiminden de uzak durulmalıdır. Kompozit dolgu sırasında anestezi yapılmadıysa yeme içme konusunda hiçbir kısıtlama yapılmasına gerek yoktur. Dolgu sonrası uyuşukluğun geçip geçmediği asla yumuşak doku ısırılarak yapılmamalıdır. Hafif gibi gelen ısırma kuvveti aslında sanılandan çok daha büyük olabilir. Bu durumda uyuşukluğun geçmesinin ardından ağrıya sebep olacaktır. Parmakla dudağa dokunularak kontrol yapılabilir.

Amalgam Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Amalgam dolgu uygulandıktan sonra iki saat süre ile hiçbir şey tüketilmemelidir. 2 saat boyunca çiğneme fonksiyonu uygulanmadığı gibi dolgunun ardından 24 saat boyunca dikkat edilerek sert yiyecekler tüketilmemelidir. Amalgam dolgusunun yapılmasının ardından 24 saat sonra amalgam dolgusu bitirme ve parlatma işlemi uygulanmaktadır. Dolguda yükseklik giderilir. Amalgam dolgularının ardından özellik ile derin çürük tedavilerinin sonrasında sıcak ve soğuk duyarlılığı oluşabilmektedir. Fakat oluşan zonklamaların uzun süreli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Dişte uzun süreli zonklama tarzında bir ağrı oluşursa dişe kanal tedavisi uygulanması gerekir.

Bazı durumlarda ise galvanik akıma bağlı olarak dişte hassasiyet yaşanmaktadır. Bu durum ağızda bulunan çeşitli metallerin, çatal gibi başka metaller ile temas etmesi sonucunda elektriklenmeden oluşan bir durumdur. Bu durumun geçmemesi durumunda duyarlılığın sadece bundan dolayı olduğundan emin olunduktan sonra amalgam dolgusu metal bileşik içermeyen bir restoratif tedavisi ile değişimi yapılmalıdır.

 

diş dolgusundan sonra dikkat edilmesi gerekenler
dolgu yapıldıktan sonra diş fırçalanır mı
dolgu yapıldıktan sonra sızlama
dolgu yapıldıktan sonra sigara içilirmi
diş dolgusu sonrası hassasiyet
dolgudan sonra yemek yeme
diş dolgusu ne kadar dayanır
dolgu sonrası çene ağrısı
diş dolgusu sonrası baş ağrısı
dolgu yapılan diş ağrısı nasıl geçer
dolgudan sonra diş eti şişmesi
dolgu sonrası şiddetli ağrı
dolgulu diş çürür mü

 

İlginizi çekebilecek bir diğer makalemiz: DİŞ DOLGUSU NASIL YAPILIR

Diş Dolgusundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler” için bir yorum

  • 4 Haziran 2020 tarihinde, saat 18:46
    Permalink

    Çok doğru bılgıler, dıs doktorum da bana aynılarını soyledı. Diş dolgusunu yaptırtıktan sonra bu hususlara dikkat edmeniz gerekiyor. Zaten bir kac gün suruyor. Bu zamanda dıkkad edersenız sonra bir sorunla karsılasmıyorsunuz. İyi anladım sagolun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir