Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji nedir? Periodontoloji görevinde bulunan uzman hekimler ne yapar? Periodontal rahatsızlıklar nasıl tedavi edilir?

Periodontoloji ağız ve diş sağlığı hekimlerinin bir dalıdır. Ağız içerisinde dişleri çevreleyen yumuşak ya da daha sert dokuların mikroskobik yapısını inceleme için kullanılan diş hekimliği alanları arasında yer almaktadır. Ağız içinde bulunan bu dokuların zarar görmüş ise teşhisi ve tedavisi bu alanın başlıca konularından biridir. Periodontal rahatsızlıklar ağız içerisinde yer alan sert ve yumuşak dokuların iltihaplanması sonucudur.

Periodontoloji Diş Eti Hastalık Belirtileri

Kişi ağız ve diş sağlığı için diş hekimine başvurduğunda şikâyetlerini net bir şekilde dile getirmelidir. Diş eti rahatsızlıklarının belirtileri ise ağız kokusu, dişlerin sallanması, diş hassasiyeti, ağız içi yaraları, diş etlerinde oluşan şişlik kızarıklık acı hissi, diş fırçalama esnasında diş eti kanamaları ve diş aralarında oluşan boşluklar yer almaktadır. Bu belirtilerin meydana geldiğinde mutlaka bir diş hekimine gidilerek tedaviye başlanılması gerekmektedir.

periodontal, periodontal tedavi, periodontal ne kadar, periodontal randevu,

Periodontal Diş Eti Tedavisi

Genel olarak hassasiyet şikâyeti ile diş hekimine başvuran kişilerde periodontal rahatsızlıkların birçoğu görülmektedir. Bu durum doktor tarafından kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. Diş hastalıklarının erken dönemde teşhisi kişi ağız sağlığı için oldukça önemlidir. İlerleyen vakalarda tedavi süreci uzadığı için farklı diş ve diş eti sorunları meydana gelebilmektedir. Diş hekimi tarafından teşhis edilen diş hastalıkları erken tanı ile beraber hastalığın ilerlemesinin de önüne geçebilmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları kişinin günlük hayatını etkileyen ve özellikle iltihaplı durumlarda şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir.

Tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda diş hekiminden bilgi alınarak tedavinin sürdürülmesi gerekir. Bilinçsiz antibiyotik ya da ilaç kullanımı kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Diş eti sorunlarının en kısa sürede tedavi edilmesi ağız içi sağlığının da uzun süre korunmasını sağlayacaktır. Ağız içi sağlığı kişinin kişisel bakımı ve düzenli doktor kontrolleri ile kontrol altında tutulmalıdır.

Periodontoloji nedir,  ne yapar, periodontoloji uzmanın görevi nedir, periodontal diş tedavisi ne kadar sürer ve tedavisi nasıl yapılır,  periodontal nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir