Diş Taşı Temizletme Sonrası Dikkat Edilecekler

Diş temizletme sonrası hassasiyet ne kadar sürer? Sigara içilir mi? Beyazlatma sonrası dikkat edilecekler nelerdir? Diş eti kanaması neden olur ve diş sallanır mı? Sorularını bu makalede cevap bulacağız.

Diş temizletme işlemi; diş beyazlatma ve diş taşı temizletme adı altında yapılan işlemlerdir. Bu iki işlem birbirinden farklı olup uygulanmasında da farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş taşı dişlerin arasında oluşan ve diş etinin de üstünde oluşan yapılardır. Diş tartarı temizliği yapıldıktan sonra diş etleri de oldukça hassaslaşır. Özellik ile diş eti çekilmesi yaşayan kişilerde diş taşı temizliği ardından birkaç gün sonra diş etleri çok daha hassastır.

Diş tartarı temizliğinin ardında ki süreçte çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi hastaları rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlığın yaşanmaması için bu tarz tüketimler yapılmamalıdır. Diş taşının temizlenmesinin ardından dişler lekelenmeye karşı çok daha fazla hassaslık göstermektedir. Diş tartarı temizliğinin ardından ilk günden hemen renkli gıdalar, boyar madde içeren yiyeceklerden uzak durulmalı ve sigara içilmemelidir.

Diş calculus temizliğinin ardından diş doktorundan mutlaka aşırı birikim görülen kısımlar öğrenilmelidir. Hasta aşırı birikim olan kısımların temizliğine daha çok dikkat etmeli ve birikimi azaltmak için çabalamalıdır. Diş temizliğinde anti tartar diş macunu kullanmalıdır. Diş ipi kullanımını asla ihmal etmemeli ve günde iki kez mutlaka diş fırçalaması yapmalıdır. Tüm bunlara dikkat ederek diş taşı oluşumunu en aza indirmek sağlanabilir.

tartar, diş taşı, diş tartarı, diş tartarı temizleme, diş taşı temizleme,

SORUCEVAP

1.Soru: Diş taşı temizliği sonrası hassasiyet ne kadar sürer?
Cevap: Dişin sağlığına göre kişiden kişiye bu durum değişebilir. Lakin ortalama olarak 1 ile 4 gün arasında hassasiyet görülebilir.

2.Soru: Diş taşı temizliği sonrası oluşan boşluk normal mi?
Cevap: Evet, normaldir. Oluşan boşluk, dişetleri tarafından zamanla kapanacaktır. Lakin dişleriniz, bu zaman içerisinde soğuk veya sıcağa daha hassas olacaktır.

3.Soru: Diş taşı temizliği sonrası sigara içilir mi?
Cevap: İçilmemesi gerekmektedir. Sigara, çay, kahve, vişne, şarap vs. tarzında renk verici özelliği olan şeylerden uzak durulmalıdır. Elzem durumlarda tüketilmesi gerekiyorsa muhakkak gargara yapılmalı ve sonrasında dişler mutlaka ivedilikle fırçalanmalıdır. Özellikle ilk 1 hafta bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Kısa cevap olarak; 1 hafta sigara içilmemelidir.

4.Soru: Diş taşı temizliği zararlı mıdır? Varsa zararları nelerdir?
Cevap: Diş taşı temizliği zararlı değildir. Bilakis, faydalıdır. Diş taşı (calculus) temizliği sırasında diş hekimi dikkatli davranmalı, diş minesine zarar vermeden sadece tartarı temizlemesi gerekmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye https://disveagizsagligi.net/dis-temizleme/dis-temizletmenin-zararlari makalemizden ulaşabilirsiniz.

diş temizliği, diş doktoru, diş doktoru diş temizliği, derin diş temizliği, dip diş temizliği,

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrası Dikkat Edilecekler

Diş beyazlatma diğer ismi ile bleaching işlemi sonrasında bir ile üç gün arasında dişlerde hassasiyet görülmektedir. Hemen hemen her hastada bu hassasiyet görülmek ile birlikte nadiren hiç görülmediği de olmaktadır. Diş beyazlatmanın ardından özellik ile ilk gün hastanın ağrı kesici kullanması gerekir. Diş beyazlatma işleminin ardından aynı diş taşı temizliğinde olduğu gibi hasta birkaç gün boyunca aşırı sıcak ve soğuk olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır.

Her hastanın diş beyazlatma işleminden sonra mutlaka uyması gereken bir diyet listesi bulunmaktadır. Bu listeye göre özellik ile renk verici olan her türlü yiyecek ve içecekten uzak durulmalıdır. Bu tarz yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Beyazlatmanın ardından ilk 3 gün boyunca dişler hassastır. Bu kurullara bir hafta ile on gün arasında dikkat edilmesi idealdir.

Beyazlatmanın ardından sigara, kahve, çay, salça, karamel, çikolata, vişne ve şarap gibi renk verici olan ürünler işlem bittikten sonra bir hafta boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi taktirde yapılan işlem boşa gidecektir. Beyazlatıcı diş macunu kullanımı beyazlık etkisini uzatacaktır. Kullanılan beyazlatıcının içerisinde aşındırıcı bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki makalelere bakarak da, basit yöntemlerle dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Çok Kolay Diş  Beyazlatma Yöntemleri    |    Hidrojen Peroksit ile Diş Beyazlatma    |    Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

 

Diş Taşı Temizletme Sonrası Dikkat Edilecekler” için bir yorum

  • 1 Aralık 2018 tarihinde, saat 13:20
    Permalink

    Bilgiler için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir