Diş Teli Nasıl Fırçalanır

Diş Teli Nasıl Fırçalanır?

Temiz dişler hem sağlık açısından hem de görsellik açısından oldukça önemlidir. Bu neden ile bazı diş problemlerinde diş telleri mükemmel bir tedavi yöntemidir. Düzgün bir diş için kullanılan diş tellerinin dişlerde kalma süresi hastanın kişisel durumuna göre değişim göstermektedir. Bunun ile birlikte bu süre içerisinde dişlerin bakımı da oldukça önemlidir. Ağır bakımı herkes için oldukça önemli bir konu olmasına nazaran diş teli kullananlar için bir kat daha önem arz etmektedir. Diş teli kullanan kişilerin ağız bakımlarına dikkat etmeleri oluşabilecek pek çok komplikasyonun önüne geçilmesi anlamına gelmektedir. Tel kullananların en çok merak ettikleri konu ise diş teli nasıl fırçalanır ?

diş teli, diş teli leke, diş teli çürük,

Diş Teli Çürüklere, Lekelere Sebep Olur Mu?

Bazı hastalar diş teli taktırmadan önce diş tellerinin diş çürüklerine sebep olduğunu düşünür. Toplum genelinde oluşan diş teli çürük yapar mantığı oldukça yanlış bir algıdır. Çünkü diş çürüklerine sebep olan diş teli değildir. Fakat diş teli bakımı düzenli yapılmaz ise dişlerde biriken yemek artıkları diş çürüklerine ve ayrıca diş telinin takılı olduğu yerlerde lekelere (sararmalara) sebep olabilir. Bu neden ile diş teli kullanan kişiler her gün ağız bakımlarına biraz daha özen göstermeleri gerekmektedir. Günde en az 2 kez sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden sonra mutlaka temizlenmelidir.
Diş teli kullanan kişilerin diş teli temizliğine dikkat etmemeleri durumunda diş eti problemleri ya da diş plakları gibi bazı rahatsızlıklar daha kolay görülebilirken bunlar oluştuktan sonra dişlerin temizliği daha zor olacaktır. Peki diş teli nasıl fırçalanır?

diş teli, diş teli fırçalama, diş teli temizleme,

Hangi Ürünler Tercih Edilmelidir?

Diş teli kullanan kişiler öncelikle doktorunun verdiği diş macunu ve diş fırçasını kullanmalıdır. Eğer ki bunları bulamıyor ise manuel bir diş fırçası yerine şarjlı bir diş fırçası ile diş bakımı yapması daha avantajlı olacaktır. Çünkü şarjlı diş fırçalarının hareket kabiliyetleri diğer fırçalara nazaran daha iyidir. Diş bakımı yaparken şarjlı diş fırçasının sert kısmının diş üzerine yapıştırılmış olan braketlere denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Diş teli nasıl fırçalanır sorusuna verilecek başka bir yanıtta ağız duşu olacaktır. Diş fırçalarının ulaşamadığı yerlere ulaşabilen ağız duşları diş teli kullananlar için etkili bir ağız bakım aracıdır.
Tüm bu bahsi geçen ürünlerin dışında gargara ya da diş aralarındaki artıkları temizlemek açısından ara yüz fırçası kullanılmalıdır. Ara yüz fırçasının daha çok yemeklerden sonra kullanılması gerekmektedir.

Öncesinde normal bir dış fırçası ile diş temizliği yapılmalı sonrasında ise ara yüz fırçası kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir