Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır?

Bu makalemizde, diş teli nin ne kadar süre takılı kaldığından, ne zaman takılması gerektiğinden, küçüklük yaşta takılırsa ne gibi avantajlar sağladığından, diş telinin ne kadar sürede ve kaç seansta takıldığından, braket ve ark telinin işlemlerinden bahsedeceğiz.

DİŞ TELİ NE DEMEKTİR?

Dişler dış görünüşü etkileyen, gülüşleri belirleyen en önemli etmendir. Herkes çok güzel ve düzgün dişlere sahip olmak ister. Bazen genetik olarak aileden doğuştan gelen etkilerle bazen de sonradan dişe alınan darbe sonucunda dişlerin düzeninde değişme olur. Dişlerde çarpışıklık meydana gelir.

Bunların tedavi edilmesi için de diş tellerine ihtiyaç duyulur. Diş teli ile hem dişler ve çeneler tedavi edilir hem de ilerde yaşanacak sorunlar çok önceden engellenmiş olur. Çünkü dişlerde meydana gelen şekil bozukluğu ilerleyen zamanlarda yüzdede şekil bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu da hastanın sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyecektir. Bunların önüne geçmek için ortodonti uzmanı tarafından dişlere tel takılır ve hem çene ve yüzdeki şekil bozukluğu hem de dişlerdeki şekil bozukluğu tedavi edilir. Dişler çene ile daha uyumlu hale getirilerek estetik görüntü sağlanır.

DİŞ TELİ NASIL TAKILIR?

Diş teli takılmasına karar verildikten sonra öncelikle tüm dişlerin panoramik filmi çekilir ve dişlerdeki yamukluklar, varsa çürük veya iltihaplanmalara bakılır ve ortodonti tedavisi sürecine başlamadan önce bu çürükler tedavi edilir. Dişlerin genel bakımı yapıldıktan sonra diş teli takılma aşamasına gelinir. Diş teli takmada kullanılan ve braket adı verilen metal parçalar dişlere yapıştırılır. Kare şeklinde olan braketlerin oluklarına ark teli takılır ve hem braketin hem de ark telinin etkisiyle dişler yer değiştirerek olması gereken düzene gelir.

Diş tellerinin tedavi süreci kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2 – 2.5 yıldır. Küçükken bu tedaviye başlanırsa tedavi süresi kısalır ancak daha büyük yaşlarda dişin tedavi olma süresi uzar. Diş teli takılması yaklaşık 20 – 30 dakika arası sürebilir. 2 çeneye takılacaksa önce üst çeneden başlanır aradan geçen birkaç gün sonunda alt çeneye takılır. Herhangi bir ağrı da tel takılma sürecinde hissetmezsiniz.

Bu makalede; diş teli ne kadar süre takılı kalır, ne kadar sürer, ne zaman takılmalı, ne kadar süre dişte kalır, tedavisi kaç ay sürer, en kısa ne zaman çıkar, ne kadar sürede düzeltir? Sorularına cevap bulacaksınız.

Bir önceki konu; Diş Teli Nasıl Fırçalanır?

Bir sonraki konu; Gizli Diş Teli Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir