Telsiz (invisalign) Ortodonti

Telsiz invisalign ortodonti Nedir?

Son teknolojik gelişmelerle diz dizilimindeki bozuklukların giderilmesi için uygulanan ortodontik tedavi çeşitleri arasında Invisaling tedavisi diğer adıyla şeffaf plak tedavisi de yerini almaktadır. Dişleri düzeltmek amacıyla kullanılan diş telleri yerine kişiye özel yapılmış şeffaf plakalar ile tedaviye telsiz olarak başlanmaktadır.

Diş çarpıklıklarını düzeltirken gördüğünüz ortodontik tedavinin belli olmaması gibi bir avantaj sağlayan invisalign (telsiz ortodonti) pürüzsüz ve ince şeffaf plakalar kullanılmasını sağlamaktadır. Düzenli kullanımı sonrası belirli aralıklarda değiştirilen şeffaf plakalar sayesinde tedavi süreci bittiğinde gülüşünüze de yansıyacak bir değişikliği fark edebileceksiniz.

Normal diş teline göre fiyatı biraz daha pahalı olan şeffaf plak tedavisi, daha estetik görünüşler için son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir.

telsiz ortodonti, invisalign ortidenti,

 İnvisalign ortodonti tedavisi kimlere uygulanır?

Çocuk, genç veya erişkin demeden çarpık dişlere sahip hemen herkes için invisalign ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir. Tedavi her ne kadar hemen herkes için uygulanabiliyor olsa da uzman doktorun yapacağı muayene sonrası tedaviye uygun olup olmadığınız netleşecektir. Hafif ve orta derecede olan diş çarpıklıkları için tel kullanmadan rahatlıkla tedavi edilebilecektir.

Invisalign tedavi sürecine başlamadan önce dişlerinizde bulunan diğer sorunlar giderilmelidir. Kök kanal tedavisi, diş et hastaları, dolgu, çekim vb. gibi işlemler tamamlandıktan sonra invisalign sürecine geçilmelidir.

Çocuklarda büyük azı dişlerini çıkması zamanında yapılabilen şeffaf plak uygulaması 13-14 yaş çocuklar için en uygun zaman olarak belirlenebilir.

Hangi durumlarda telsiz invisalign ortodonti (şeffaf plak) tedavisi yapılamaz?

Uzman doktorun muayene sonrası netleştireceği telsiz invisalign ortodonti tedavisi diş çekimi yapılması gereken durumlarda yapılamamaktadır. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak çalışmalar bu yönde devam ediyor olsa da henüz diş çekimi durumlarında ortodontik tedavi telsiz olarak yapılamamaktadır.

Tel kullanılmadan yapılan ortidontinin avantajı nedir?

Günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkilemeyen telsiz ortodonti ağızda fark edilmeyecek bir özelliğe sahiptir. Estetik kaygıların tamamen ortadan kaldırıldığı tedavi ile diş tellerinin yarattığı kötü görüntünün aksine gülüşünüzden ödün vermeyeceksiniz.

Metalsiz olan ve yumuşak plakların kullanıldığı tedavide diş ve diş etlerinde bir rahatsızlık duymayacaksınız.
Ayrıca yemek yerken, bir şeyler içerken veya dişinizi fırçalarken kolayca çıkartarak yiyip içebilir veya ağız ve diş bakımınızı yapabilirsiniz.

telsiz diş teli, gizli diş teli, diş teli kullanmadan düzeltme,

Telsiz invisalign ortodonti (şeffaf plak) tedavi süreci

Öncelikle diş yapınızın detaylı olarak incelenmesi gerekir. Daha sonra elde edilen bulgular bilgisayara aktarılarak, 3 boyutlu olarak modelleme çalışması yapılır. Bu modelleme işlemi sonrası şeffaf plak yapımına geçilir. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da kullanılacak şeffaf plağın markası veyahut içerisindeki bileşenlerdir.

Uzman doktorun karar vereceği tedavi sürecinde diş durumuna göre tedavi süreci kısa ya da uzun olabilecektir.

Yaklaşık 15 günde bir değiştireceğiniz plaklar ile düzenli doktor kontrolleriyle diş plakları yenilenecektir. Günde ortalama 20 saat takmanız gereken diş plakları özellikle yemek yerken çıkarılması tavsiye edilmektedir.

Telsiz invisalign ortidonti tedavi süreci tamamlanması sonrasında dışarıdan görülmeyecek incelikte sabitleyici teller dişlere takılmaktadır. Bu sabitleyici teller dişlerde oynama veya geri dönme olmaması için mutlaka takılmaktadır.

Bir Önceki Konu; Lingual Ortodonti
Bir Sonraki Konu; Ortodonti Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir